Emar Çekilmek Zararlı Mıdır?

2.763 0 Güncelleme: 27 Ocak 2017

Emar Mönitor

Tıp tarihinin en genç birimlerinden biri olan görüntüleme bilimi hızla gelişim göstermektedir.Bu yakın tarihe damgasını vuran manyetik rezonans görüntüleme gerek zararlı ışınlar içermemesi gerek de yüksek yumuşak doku görüntüleme çözünürlüğü ile bir çok hekim tarafından tanıda ve tedavide tercih edilmektedir.
Öyle ki artık hem yakın çevremiz hemde kendimiz mr çekilmekte, çektirmekteyiz.

 

Peki sıklıkla kullanılan mr zararlımıdır?

Manyetik rezonans görüntülemenin zararları üzerinde birçok araştırma yapılmaktadır ancak MRG’nin bilinen bir zararı bulunmamaktadır.Emar çekimi hamile bayanlarda ilk 3 ay tercih edilmemelidir. Çünkü çocuğun organlarının gelişme süreci ilk 3 ay içerisindedir ve bu dönemlerde MR çekimi yapılmamalıdır. Geriye kalan 6 ay içinde rahatlıkla emar çekimi yapılabilir.

‘X’ ışınları içermeyen emar uygulamasında hastalıkların teşhisi %99 oranında saptanabilmektedir. Yapılan tüm araştırmalarda MR uygulamasının radyasyon yaymadığı ve gerektiği yerde tercih edilmesinin hiçbir zararı olmadığı vurgulanmıştır. Bu konuda halâ araştırmalar devam ederken hastalar emar çektirmeye devam ediyor ve hastalıkları hakkında erken teşhis sağlayarak korunma yöntemleriyle tedavi olmaya başlayabiliyor. Her işlemde olduğu gibi aşırıya kaçmak farklı sorunlara neden olabileceği için emar çekiminde de çok sıkıntılı olduğunuz durumlarda ve elbette doktorunuza danışarak çekim yapmanız gerekir.
Bazı kişiler ise kesinlikle MR çektiremez. Bu kişiler vücudunda materyal olanlar yani kalp pili ya da implant kullananlardır. Emar çektirmeden önce doktorunuza vücudunuzda yer alan materyalleri belirtmeli ve olası zararların önüne geçebilmelisiniz. Emarın zararları konusunda bilmeniz gerekenler bu şekildedir ve emarın vücuda zararlarının çok daha detaylı bir şekilde araştırılarak sunulması önemlidir.

0 Yorum

YORUM EKLE

DOSYALAR